Bugün 9 Eylül, bugün Mustafa Kemal

Çelikten çok daha güçlü yürekleri ile özgürlük uğruna ölen ölümsüzlerin saygı ile anılacağı gün.
Bugün 9 Eylül.
Türkiye’nin emperyalizme karşı kazandığı savaşta özgürlük bayrağının İzmir burçlarına çekildiği gün.
Bugün 9 Eylül.
Yorgun atları, mermisiz silahları, sevinç gözyaşları ile kuvvacıların, süvarilerin, yürekli cengaverlerin İzmir’e bağımsızlık destanı yazarak girdikleri gün.
Bugün 9 Eylül.
Dört yıl süren birinci emperyalist paylaşım savaşında, “Biz topraktan, ateşten, sudan, demirden doğduk. Güneşi emziriyor çocuklarımıza kadınlarımız” sözlerini şiar edinen Anadolu Halkı’nın özgürlük ve bağımsızlığını İzmir’den dünyaya haykırdığı gün.
Bugün 9 Eylül.
Mustafa Kemal’in askerleri, ki “Onlar hiçbir ölümlünün hayal edemeyeceği şeyler hayal ettiler, yoktan bir ülke, bir ulus, bir vatan var ettiler”
Bugün 9 Eylül.
1919’da başlayan emperyalist kuşatmayı, Türkiye’nin dört yılda kırıp parçaladığı, süvarilerin İzmir’e girmesiyle emperyalistlere karşı savaşı kazandığı gün: “Nal sesleri sönüyor perde perde / Atlılar kayboluyor güneşin battığı yerde / Atlılar atlılar kızıl atlılar / Atları rüzgar kanatlılar”
Bugün 9 Eylül.
9 Eylül’lerde düğün kuralım dostlar, Lazlar laz horonuna çıksın, Kürtler kürt horonuna. Bir kaşık vuralım ki silah çatar gibi parçalansın. Kastamonu uşağı Sepetçioğlu’na kalksın. Ankaralı miskete, Yozgatlı Çiçek Dağı’na, İzmirli zeybeğine, Erzurumlu barına.
Bugün 9 Eylül.
“Sonra / Sonra 9 Eylül’de İzmir’e girdik. / Kayserili bir nefer / Yanan şehrin kızıl içinden gelip / Ve öfkeden sevinçten ümitten ağlıya ağlıya / güneyden kuzeye / doğudan batıya / Türk halkıyla beraber seyrettik rıhtımdan Akdeniz’i / Ve biz burada bitirdik destanımızı”
Bugün 9 Eylül.
Bugün Mustafa Kemal.
Bugün ben. “Ben daha büyük / Ben daha yüce / Ölürüm özgürlük için.”
Bugün 9 Eylül.
Bugün İzmir
Bugün Türkiye.
Bugün Mustafa Kemal Atatürk.
Bugün gökyüzü ve sonsuzluk bende.
Sen gözlerimin içinde.
Bugün 9 Eylül
Bağımsızlık savaşıyla büyüyen gül.
Bugün 9 Eylül…


Okan Yüksel – 9 Eylül Gazetesi

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir