DİKENLER ÜSTÜNDE YÜRÜYEN BİR YILDIZ SELDA BAĞCAN

 

Türk Halk Müziği, pop müzik, protest müzik türünde eserler seslendiren, besteci, söz yazarı ve aktivist Selda Bağcan 1948 Muğla- Menteşe doğumludur. Veteriner bir baba ve öğretmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen sanatçı, müziğe erken yaşlarda merak saldı ve 10 yaşında gitar eşliğinde şarkılar söylemeye başladı.

1967 yılında eğitim için Ankara’ya gelen Selda, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinde Fizik Mühendisliği bölümünden 1971 yılında mezun oldu. Üniversitenin son yılında amatör olarak şarkı söylemeye başladı, anonim türküleri çağdaş tarzda gitarıyla söyledi.

Bu sayede ilk 45’liğini bu yıl çıkardı. Bu 45’likteki şarkı ve türküleriyle tanınan sanatçı yurt içinde ve dışında sayısız konser verdi. 1971 yılında Adaletin Bu Mu Dünya ve 1972 yılında Afacan Harika Çocuk filmlerinde oynadı. 1972 yılında Dış İşleri Bakanlığının görevlendirmesiyle Bulgaristan’daki Altın Orfe festivalinde Türkiye’yi temsil etti.

 

YASAKLARLA VE HAPİSLERLE GEÇEN YILLAR

1972 yılında “Mahpushanelere Güneş Doğmuyor” adlı 45’liğinden dolayı ekranlara çıkması yasaklandı. Bu yasak yaklaşık 20 yıl sürdü. 1973 yılında Avrupa turnesine çıkan sanatçı, bu turneler eşliğinde 17 adet 45’lik plak çıkardı. Siyasi fikirleri ve söylemleri nedeniyle 24 Haziran 1984’te hapse mahkûm edildi.

1981 ve 1984 yılları arasında şarkılarından dolayı üç kez Metris Askeri Ceza ve Tutukevinde hapse girdi. 1987 yılına kadar pasaport verilmeyen sanatçıya yurt dışı yasağı koyuldu. Selda Bağcan, kendi bestelediği şarkıları söylemeyi tercih ederken, anonim halk türkülerini çağdaş bir üslupla yorumlamasıyla geniş kitleler tarafından sevilerek dinlenmektedir.

 

1990’LI YILLARDA ADETA YENİDEN DOĞDU

Kendisini Türk insanının acılı sesi olarak nitelendiren sanatçı 1989’da ve 1990’da da tüm Türkiye’yi dolaşarak halka açık ücretsiz konserler verdi. 1992 yılında çıkan Ziller ve İpler albümündeki tüm şarkılar ile 90’larda büyük başarı sağladı.

2000 yılında konser vermek üzere Antakya’ya giderken trafik kazası geçirerek ağır yaralandı ve uzun süre tedavi gördü. Bedeninin birçok yerinde kırıklar oluşan Selda Bağcan, uzun süre çelik iskelet yardımıyla yürümek zorunda kaldı. Sanatçı İstanbul’da oturmakta olup, sahibi olduğu Majör Müzik Plak şirketini yönetmektedir.

Türk halk müziği, Anadolu rock, pop müzik gibi temaları büyük bir ustalıkla yorumlayan sanatçı bugüne kadar bir yığın albüm ve konsere imza attı. Ünü ve başarısı bu kadarla da sınırlı kalmayan ünlü sanatçı dünyanın en büyük medya otoritelerinden Times dergisi tarafından “Dünya Müziğinde Yaşayan Efsane ve Tarihi Kadın Şarkıcılar” listesinde yer aldı.

Selda Bağcan Tüm Müzikleri için : Selda Bağcan mp3 indir Sayfasını Ziyaret Edebilirsiniz!

ALBÜMLERİ

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle