İZBAN grevinde 19. gün!

İZBAN grevi 19. gününde… TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğu ile görüştü. Aziz Kocaoğlu İZBAN grevi hakkında ne dedi? İZBAN grevi ne zaman bitecek? İZBAN seferleri başladı mı? İZBAN işçileri ne istiyor? İşte İZBAN grevi son durum hakkında merak edilen her şey…

İZBAN grevi 19. gününde… TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğu ile görüştü. Aziz Kocaoğlu İZBAN grevi hakkında ne dedi? İZBAN grevi ne zaman bitecek? İZBAN seferleri başladı mı? İZBAN işçileri ne istiyor? İşte İZBAN grevi son durum hakkında merak edilen her şey…

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, 10 Aralık’tan bu yana grevde olan sendika üyesi İZBAN işçilerini ziyaret etti. Akşam saatlerinde İzmir’e gelen Atalay, Alsancak Garı içerisinde bulunan sendikanın şube temsilciğinde işçilerle görüştü. Atalay, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yönetimleri ile sürekli temas halinde olduklarını açıklayarak, İZBAN çalışanlarının, banliyö trenlerinde günde 300 bin insan taşıdıklarını belirterek, “Çocuğunuz 2 ya da 4 yıllık üniversite mezunusunuz. Asgari ücret de geldiğimiz nokta ortada. Siz burada sözleşmeyi kendiniz karar veriyorsunuz, sizin istemediğiniz bir sözleşmeye kimse imza atmayacak. Bu sözleşme bir an önce biterse, siz de mutlu olursunuz, biz de İzmirliler de. Ulaşım sıkıntı çekenler sizin de yakınlarınız. Burada aklıselim bir noktada anlaşılır da ortada noktada buluşulur, sözleşme biter” dedi.


”YAŞANANLARIN BEDELİNİ İZMİR HALKI VE İŞÇİLER ÖDÜYOR”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüştüğünü söyleyen Atalay, görüşmenin detaylarını aktararak, “Aziz Kocaoğlu ile görüştüm. ‘Siz asgari ücrete yüzde 26 zam yaptınız, biz de TCDD ile görüşerek ücret zammını yüzde 26’ya çektik’ dedi. Bunun üzerinde bir ücret zammı vermeyeceklerini belirtti. İşveren ile işçilerin pazarlık konusu yaptığı zamlar arasında 9 puanlık bir fark olduğunu vurgulayan Atalay, ortada henüz anlaşmaya varılacak bir durumun bulunmadığını söyledi. Bu nedenle yaşananların bedelini işçiler ile İzmir halkının ödediğini ileri süren Ergün Atalay, “Herkes burada sizin bedel ödediğinizi biliyor. Biterken de yaşanabilecek bir ücret ile bitsin” diye konuştu. Atalay, gelecek günlerde, kendisine ihtiyaç duyulması halinde İzmir’e tekrar geleceğini de belirtti. Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, işçileri ziyaretinin ardından İzmir’den ayrıldı.

İZBAN GREVİ NE ZAMAN BİTECEK?

İZBAN işçileri son verilen yüzde 26 zam teklifini de kabul etmeyerek greve devam kararı almıştı. Grevin ne zaman biteceği henüz belli olmamakla birlikte İZBAN grevindeki işçiler, haklarını almadıklarını sürece grevden vazgeçmeyeceklerini söylüyor.

AZİZ KOCAOĞLU İZBAN GREVİ HAKKINDA NELER DEMİŞTİ?

Ülkenin ve ekonominin durumunun belli olduğunu söyleyen Aziz Kocaoğlu, söyle konuştu: “Eğer başka yerde yüzde 26 zam almış birileri ya da o oranda durumu iyileşmiş insan varsa ona göre değerlendirilsin. Biz greve karşı değiliz. Bu sendika 70 yıl önce kuruldu. 70 yıldır 3 grev yaptı. Bu grevlerden ikisini İzmir’de yaptı. Aday olmayacağımı ilan ettim. Yüzde bilmem kaç verilirse verilsin, gittikten sonra parasını ben ödemeyeceğim. Ama başından beri kentin yararına, kentlinin yararına çalışıp, verebilecek parayı vermek istedik. Hiç şov da yapmadım. İzmirli hemşehrilerimin parasını pulunu, onurunu korumak üzere 15 yıl çalıştım. Şimdi de grevde İzmirli’nin hakkını koruyorum. Grev nedeniyle büyük bir sıkıntı yok. Tabii ki eski rahatlık da yok. Eğer bir mücadele vereceksek, eğer kentlinin hakkını, İzmir’in hakkını koruyacaksak, hep beraber özveride bulunacağız. Ben nasıl direniyor da uğraşıyorsam, İzmirli hemşerilerim de biraz erken kalkacak, işinden biraz geç çıkacak. Zamana yayılacak ve İzmir olarak her zaman olduğu gibi dik duracağız, dayanacağız. Başka çaremiz yok.”

İZBAN çalışmadığı için kurumun ekonomik olarak zarara uğradığı yönündeki eleştirileri de değerlendiren Kocaoğlu, şunları söyledi: “Ulaşım kar etmez, ulaşımda kar diye bir şey söz konusu değil. Çalışmadığı için zarar etmiyor, kar ediyor. Eğer para açısından bakacaksak zarar etmiyor. Hizmet açısından bakacaksak başka. Ulaşım fiyatlarını arttıramadığımız için ve düşük fiyatla bir de ücretsiz yolcu taşıdığımız için ulaşımda zarar ediyoruz. Çalışmadığımız zaman daha az zarar ediyoruz. Bizim öyle çalışmayalım da zarar da etmeyelim gibi bir düşüncemiz yok. Zaten çalışmak için İZBAN yapıldı. Daha da geliştirilmesi lazım. İZBAN’ın şuandaki potansiyeli ve İzmir’in potansiyeli günde 700 bin yolcudur. Biz şuanda ortalama 300- 320 bin civarında yolcu taşıyoruz. Daha iki misli kapasitemiz var. Bunu değerlendirdiğimizde, İZBAN belki kafa kafaya gelecek, zarar etmeyecek.”

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle