İZBAN’a bakiyesi yetmeyen genç kendini kesmek istedi!

İzmir Banliyo Sistemi’nde (İZBAN) Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya konulan ‘artı para’ sisteminden sonra gerginlikler bitmek bilmiyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZBAN’da uygulamaya koyduğu ‘artı para’ sistemine tepkiler sürerken, vatandaş ve görevliler arasında gerginlikler de devam ediyor.

Geçtiğimiz gece Alsancak İstasyonu’nda bakiyesi yetmediği için ücret ödemeden turnikeden geçmek isteyenlere güvenlik görevlileri müdahale edince, vatandaşlarla görevliler arasında kavga çıkmış, yaralananlar olmuştu.

Ulusal basında da yankılanan olay sonrasında bu sabah ise saat 06.40 civarında Alsancak İstasyonu’nda hafif alkollü olduğu düşünülen bir genç, İZBAN’a binmek için bakiyesi yetmeyince cinnet getirdi. Önce güvenlik görevlilerine tepki gösteren genç, sonra da elbisesini çıkararak elindeki maket bıçağı ile kendisini kesmek istedi. ‘Artı para’ sistemine ve güvenlik görevlilerine küfürler eden genci olay yerine gelen polisler güçlükle sakinleştirirken, polisler ifadesini almak üzere karakola götürdü.

GÜVENLİKÇİLER KAYGILI

Artan gerginlikler sonrasında tepkili vatandaşlarla sıkça karşı karşıya gelen güvenlik görevlileri ise kaygılı.  Özellikle Alsancak, Karşıyaka, Bayraklı, Halkapınar ve Şirinyer gibi kalabalık istasyonlarda gerginlikler bitmek bilmiyor. Yeni sistemin sorumlusu olarak görülmelerinin kendilerini rahatsız ettiğini ifade eden güvenlik görevlileri, sorunun bir an evvel çözülmesini talep ediyor.

VATANDAŞ NE İSTİYOR?

Ulaşımın temel bir hak olduğunu, ulaşım hizmeti sunmanın belediyelerin asli görevlerinden olduğunu ve en uzak mesafe ücreti kartında bulunmayan vatandaşların İZBAN’ı kullanamamasının ulaşım hakkı ihlali olduğunu kaydeden vatandaşlar uygulamanın derhal geri çekilmesini talep ediyor. Uygulamanın başladığı günden bu yana çeşitli eylemler yapılırken, özellikle sosyal medyada tepki gün be gün büyüyor.

İz Gazete

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle