İzmir İZBAN grevi son dakika gelişmeleri

İZBAN çalışanlarının Demiryolu İşçileri Sendikası (Demiryol-İş) İzmir Şubesi ile İzmir Banliyö Sistemi AŞ’nin (İZBAN) yüzde 19,43 oranında verdikleri zam teklifini kabul etmemeleri sonrasında greve gideceklerini açıkladıkları biliniyor. Peki İZBAN grevi kaç gün sürecek? İZBAN’da grev ne zaman başlayacak? İZBAN grevi seferleri etkileyecek mi? İZBAN grevi hakkında merak edilenler. İZBAN grevi başlama tarihi ve İzmir’de İZBAN greviyle ilgili tüm detaylar haberimizde…

Demiryol-İş İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz’dan yeni bir açıklama geldi.

Ervüz açıklamasında ise; İZBAN yönetiminin dün akşam kendisini telefon aracılığıyla ilettikleri zam teklifinden sonra sendika üyeleri ile bir araya geldiğini paylaştı.

Ayrıca sendika üyelerine kararlarını sormak adına İzmir Alsancak’da bulunan İstasyonu’nda sendika odasında oylama gerçekleştirdiklerini fiade etti.

İZBAN yönetimiyle Toplu İş Sözleşme (TİS) sürecinde uzlaşamadıklarını ifade eden Ervüz ise 10 Aralık 2018 tarihinde Pazartesi günü saat 05:00 itibariyle grevin başlayacağını belritti ve şu açıklamada bulundu;

“İZBAN yönetiminden çıplak ücretlerimize yüzde 28 zam talep ettik. İşverenimiz, sosyal haklar ve ikramiyeler dahil yüzde 19,43 ortalama zam teklifinde bulundu.

İşverenimizden ikramiyelerin 85 günden 112 güne çıkarılması talebimiz var.

Saat 7’de başlayıp 18.30’da sona eren oy verme işlemine 342 İZBAN çalışanından 326’sı katıldı ve 320 çalışan ret oyu kullandı.

Sadece 6 arkadaşımız kabul etti. Bu sonuçla, yeni bir gelişme olmadığı takdirde biz pazartesi günü trenleri üzülerek çalıştırmayacağımızı beyan ediyoruz.

Grev nedeniyle vatandaşlar mağdur olacak.” dedi.

Ayrıca İZBAN’ın gün içerisinde 269 sefer yaptığı bilinirken bu seferlerde yaklaşık 300 bin vatandaş seyahat ediyor.

TKP İZMİR İL ÖRGÜTÜNDEN DESTEK MESAJI GELDİ

TKP İzmir İl örgütü ise kentin dört bir yanında dağıttığı bildirilerle beraber İzmir’de yaşayan halkı İZBAN işçisinin haklı mücadelesinin yanında olması gerektiğini bildirdi.

İzmir’i kuzey-güney güzergahında birleştirdiği bilinen ve toplamda 342 işçinin hizmet verdiği İZBAN’da grevine sadece beş gün kaldı.

Söz konusu grev ise 10 Aralık saat 05.00 itibariyle başlayacak.

TKP’nin açıklaması şöyle: 

Bir süredir İZBAN Yönetimi ve Demiryolu İşçileri Sendikası arasında sürmekte olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri geçtiğimiz aylarda tıkanmış ve İZBAN işçilerinin yetkili sendikası olan Demiryolu-İş Sendikası bu tarihe kadar talep edilen başlıklarda herhangi bir gelişme yaşanmazsa 10 Aralık’ta greve çıkma kararı almıştır.

Eğer İZBAN işçilerinin son derece meşru bir şekilde ortaya koyduğu talepler kabul edilmezse, İzmir’de 10 Aralık’ta hayat deyim yerindeyse DURACAKTIR.

İZBAN’ın yarısı CHP’li büyükşehir belediyesine, yarısı da AKP kontrolündeki TCDD’ye ait. İZBAN yönetiminin kâr hırsı yüzünden her gün işimize, evimize, okulumuza giderken vagonlara üst üste, sıkışarak binmek zorunda kalıyoruz.

Bunlar yetmezmiş gibi, geçen yıldan beri “artı para sistemi” ile soyuluyoruz.

İZBAN yönetimi, şimdi yeni bir emekçi düşmanı adım daha atıyor ve kendi işçilerine, neredeyse açlık sınırının altında bir ücret teklif ediyor.  

Emeğiyle geçinen hiçbir onurlu yurttaş, işçilerin örgütlü olmasına ya da evlerine götürecekleri ekmeği korumak için işverenle toplu pazarlık yapmasına karşı çıkmamalı; aksine işçilerin en ileri ekonomik kazanımı olan grevli toplu sözleşme hakkına kendi öz hakkı gibi her platformda sahip çıkmalıdır.

Çünkü her birimizin ayrı ayrı kendi işyerlerimizde yaşadığımız sorunlar, patronlara karşı birlik olmamamızdan yani örgütsüz ve dağınık olmamızdan kaynaklanmaktadır.

İzmir’in emekçi halkı olarak bizler, yaşanacak olan grev süresince tepkimizin muhatabının İZBAN yönetimi olduğunu bilmeliyiz.

İZBAN işçisinin yanında durmalı ve bu grevin son derece meşru olduğunu herkese anlatmalıyız. Sadece haklarına sahip çıkanların memleketlerine sahip çıkabileceğini bir an bile unutmamalıyız.

İZBAN İŞÇİSİ KAZANIRSA HEPİMİZ KAZANACAĞIZ!” ifadelerine yer verildi. 

 You may also like...

1 Response

  1. Mete Kaymak dedi ki:

    Neden İzmir de her secim öncesi grev yapılıyor? Bence amaç seçim öncesinde halkı mevcut yönetime karşı kışkırtmak. Bunu da başarıyorlar sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle