İzmir’de tramvaya ‘yeşil hat’ ihalesi


İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapımı süren Konak ve Karşıyaka tramvaylarının çalışacağı hattaki çim kesitin yapılması için 1 Eylül’de ihale yapacak. Sonbahar’da Karşıyaka hattından başlayarak rayların arasında çim alan oluşturularak yeşil tramvay hattı gerçekleştirilecek.

İzmir’de güzergahlar üzerinde altyapı deplaseleri ve ray döşenmesi çalışmaları süren 12.7 kilometre uzunluğundaki Konak ve 9.8 kilometre uzunluğundaki Karşıyaka tramvaylarında, bu kez de yapım ihalesi kapsamında olmayan yeşil kesiti yapımı için ihaleye çıkıldı. Tramvay hatlarının ilk projesinde olmadığı için ihale kapsamı dışında kalan rayların arası ve çevresine serilecek çimlerden oluşacak yeşil kesit için “Konak ve Karşıyaka tramvay hattı sulama tesisatı yapılması” adlı ihale 1 Eylül’de yapılacak. İhale kapsamında 69 metrekare sulama tesisatı yapılacak. Şartnamede 450 gün olan işin tamamlanma süresi kapsamında çalışmalar öncelikle Karşıyaka hattında Ekim ayında başlayacak.

Tramvay hatlarındaki yeşil kesitte kullanılacak çim daha önce belediye ekipleri tarafından test edildi. Beton zeminle çim armasında 21 santimetrelik toprak kullanıldı. Otomatik sulama ile çim yetiştirildi. Test sonuçlarına göre ihale şartnamesi hazırlandı. Büyükşehir Belediyesi Konak Tramvayı sahil bölümünde gerçekleştireceği yeşil hat-çim kesit çalışmasını, Karşıyaka tramvay hattının sahil bölümünün son 2 kilometresinde de uygulayacak. Konak Tramvayı Fahrettin Altay Meydanı- Konak- Halkapınar arasında 12.7 kilometre uzunluğunda 19 durak ile Karşıyaka tramvayı ise Alaybey-Karşıyaka-Mavişehir arasındaki 9.8 kilometre uzunluğunda ve 14 durakla hizmet verecek. İki tramvay hattı pik saatlerde 3’er dakika, diğer saatlerde ise 4-5 dakika aralıklarla çalışacak. Konak ve Karşıyaka tramvay hatları ile bu hatlarda çalışacak toplam 38 aracın maliyeti 390 milyon TL olacak.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle