İzmir’i kana bulayacaklardı… Hedeflerinde 10 Kasım da varmış!

İzmir’de iki ayrı operasyonda gözaltına alınan 15 şüpheliden 5’i tutuklandı, diğerleri ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şüphelilerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın yanı sıra 10 Kasım Atatürk’ü anma Günü’ne de saldırı hazırlığı planladığı iddia edildi.

İzmir’de terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyonlarda gözaltına alınan 15 zanlıdan biri Suriye uyruklu 5 kişi tutuklandı, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin 28 ve 29 Ekim’de düzenlediği 2 ayrı operasyonda gözaltına alınan 6’sı Suriyeli 15 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı. 

Savcılık işlemlerinin ardından mahkemeye çıkarılan şüphelilerden biri Suriye vatandaşı, 5 kişi tutuklandı. Mahkeme, 10 zanlıyı ise adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. 

Şüphelilerin sosyal medya hesaplarından terör örgütü DEAŞ’ın propagandasını yaptıkları, bazı şüphelilerin adreslerinde ise terör örgütü DEAŞ’ı simgeleyen bez parçaları ile yasaklanmış kitap ve çok sayıda örgütsel döküman ele geçirildiği öğrenildi. 

Tutuklanan Suriye vatandaşının Türkiye’ye yasa dışı yollardan geldiği, örgüte sempati duyan vatandaşlarına kalacak yer bulmaları konusunda yardımcı olduğu ileri sürüldü. 

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, terör örgütü DEAŞ üyesi bazı kişilerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde eylem yapacağı istihbaratı üzerine 28 Ekim’de düzenlenen operasyonda Suriye vatandaşı 5 kişi, 29 Ekim’de düzenlenen operasyonda ise biri Suriyeli 2’si kadın 10 şüpheli gözaltına alınmıştı. (AA)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir