İzmir’in her yerinde yer alan afişlerin arka planında ne var?

İzmir’de son zamanlarda her yerinde denk geldiğimiz özellikle otobüs, metro ve İZBAN duraklarında “Ev, cep ve İnternet faturalı hatlara 1000-3000 TL arası nakit sağlanır” afişleri asılıyor. Vatandaşlara kullandıkları ev, cep veya internet hatlı faturalarından nakit para vaadinde bulunarak borçlanmanın yolu açılıyor.

İzmir Çankaya Elektronikçiler Çarşısı’nda bazı cep telefonu toptancıları tarafından otobüs durağı, İZBAN ve metro gibi yerlerde “Ev, cep ve İnternet faturalı hatlara 1000-3000 TL arası nakit sağlanır” şeklinde ilanlar asıldı. Vatandaşlara kullandıkları ev, cep veya internet hatlı faturalarından nakit para vaadinde bulunarak borçlanmanın yolu açılıyor. Hatlardan birini kullanan herhangi bir vatandaş kullandığı ve düzenli ödediği faturasının geçmişe dönük GSM şirketi tarafından verilen puan doğrultusunda Türk Telekom, Turkcell gibi hat sağlayıcılardan bir telefon alıyor. Aldığı telefonu cep telefonu toptancılarına satıp nakit para alırken telefonu aldığı Türk Telekom veya Türkcell ‘e 12, 24 ay gibi sürede taksitle ödeme yapıyor. Vatandaş nakit ihtiyacı durumunda aldığı telefonu toptancıya daha düşük fiyatla taksitleri sonra ödemek üzere karşılığında nakit para alıyor.

Taksitle aldığı ürünü nakit para için satıyor…

İzmir’in otobüs, metro ve İZBAN duraklarına asılan ilanlar üzerinde bulunan bir numarayı arayıp konuyu sorduğumuz bir toptancı “Cep, ev ve internet hat kullanan vatandaşlar kaç yıllık kullanıcı ise GSM şirketleri ona göre bir puan veriyor yeni telefon almaları için. Örneğin 10 yılık kullanıcı ise üst sekmen bir telefon, 2 yıllık kullanıcı ise orta fiyatta bir telefon veriyor. Tüketici bu telefonun aldığı GSM şirketine 12-24 aylık taksitlerle ödemesini yapmak üzere sözleşme yapıyor. Sonradan bu telefonu bize getiriyor. Biz de bu telefonu kendisinden peşin para ile satın alıyoruz” dedi.

Taksitle telefon alıp toptancılara peşin para ile satan tüketiciler böylelikle geçmişe dönük borçlanırken toptancılar söz konusu telefonları taksit fiyatının altında satın alarak böylelikle nakit para karşılığında kar ediyor.

Yöntem ise şöyle; “ T.C. kimlik numaranız, kimlik bilgileriniz ve annenizin kızlık soyadı yeterli oluyor. Adınıza hattınızı kaç yıldan beri kullandığınızı, GSM hattınızın kaç puan olduğu ve bu puana kaç TL değerinde bir telefon alabileceğiniz söyleniyor. Siz de gidip telefonu taksitle alıyor ve getirip toptancıya satıyorsunuz. Toptancıda bu telefonu sizden peşin para ile satın alıyor.

Borçlanmada artış olabileceği düşünülüyor

Geleceğe dönük borçlanma konusunda Türkiye’de, bankalara bireysel borçlanma sayısı 26 milyonu geçerken cep telefonu kuşanıcılarının nakit para ihtiyacı nedeniyle söz konusu yönteme başvurmaları sonucu borçlanma oranında ve bankalara kredi borcu olan tüketici sayısında bir artışın olacağı düşünülüyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir