Karşıyaka Tramvayıyla İlgili Bilinmesi Gereken Maddeler


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Karşıyaka-Mavişehir arasında 9,8 kilometrelik güzergah üzerinde şu an inşa etmekte olduğu tramvay hattıdır. Tramvay hattı 14 durak ve 17 araçlı olarak planlanmıştır. 

Gidiş-geliş şeklinde çift hat olarak çalışacak olan Karşıyaka tramvayı, Karşıyaka İskele’den başlayıp sahil tarafından Bostanlı İskelesi’ne, oradan da İsmail Sivri Sokak, Şehit Cengiz Topel Caddesi, Selçuk Yaşar Sokak ve Cahar DudayevBulvarı’nı takip ederek, İZBAN Çiğli Depo tesisleri yanındaki Mavişehir İZBAN İstasyonu’na gelecek. Tramvay hattı ile İZBAN, vapur ve otobüslere aktarma da sağlanacak

1. Çim Kesit


​Bilindiği üzere Karşıyaka Tramvayı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor. Aynı zamanda Belediye Konak tarafında da benzer bir Tramvay çalışması yürütüyor. Konak Tramvayında uyguladığı “çim kesit”  yapısını Karşıyaka’da da uygulayacak. Bu da tramvayın Karşıyaka’nın güzel görüntüsünü bozmasının önüne geçecek.

2. Tramvayın Sahil Şeridini Takip Etmesi


Dünyanın sayılı güzellikteki körfezlerindendir İzmir Körfezi. Ve körfezin en görkemli kısmı kuzey yakası, Karşıyaka sahilidir. Tramvay yolunun % 80’lik bir kısmında, başlangıç noktasından Atakent’e kadar sahil şeridini takip edecek tramvay Karşıyakalılara her kullanımda göz ziyafeti çektirecek.

3. Tramvay Güzergahını Haritada Göstermek Gerekirse


​Haritada güzergah dışında tramvayın duracağı istasyonlarda mevcut. Tramvay uzunluğunun 10 km olduğu düşünülürse , bu uzunluğun içinde 14 durak Karşıyakalılar için gitmek istedikleri yere daha hızlı ulaşım anlamına geliyor. 

4. Sefer Aralıkları Ne Kadar Olacak?


​Tramvay hattı pik saatlerde 3’er dakika, diğer saatlerde ise 4-5 dakika aralıklarla çalışacak. Karşıyaka tramvay hattı ile bu hatlarda çalışacak toplam 17 aracın maliyeti 170 milyon TL civarı.

5. Ne Zaman Bitecek?


​Karşıyaka Tramvayı yapılma aşamasında birçok sorunu da beraberinde getirdi. Başlarda sahildeki palmiyelerin de kesilecek olması Karşıyakalıların tepkisine neden oldu. Büyükşehir projede değişiklik yaparak bu sorunu ortada kaldırdı. 

Bunun yanında hala süregelen bir trafik sıkıntısı mevcut. Tramvay yolunun yapıldığı yollar bir şerit eksildi. Özellikle hafta sonları Karşıyakalıların daha önce pek karşılaşmadığı trafik problemi ortaya çıktı. Planlama dahilinde bitiş zamanı 2017 yaz aylarında olacak.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle