Karşıyaka’da “Anıtım nerede?” eylemi

 

Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bir gecede apar topar kaldırılan ‘Atatürk ve Kentimiz Yerel Hizmet Anıtı’ için eylem yaptı. ‘Ata’ya saygı hani nerede’ sloganları atılan eylemde konuşan İzmir’in simge isimlerinden Sancar Maruflu, “Daha iki ay önce önünde tören yaptığımız anıt bugün yıkılmış durumda. Türkiye ilk ve tek olan anıt, heykeltraşının haberi bile olmadan yerinden sökülmüştür. Belediyenin yaptığı suçtur” dedi.

Maruflu, “Sahil düzenlemesi yapılıyor ama Karşıyakalıların bundan haberi yok. Düzenleme yapılırken hiç aklımıza gelmeyecek bir şey yaşadık. İzmir’in ve Karşıyaka’nın gelmiş geçmiş başkanlarının yer aldığı bu değerli anıt, yangından mal kaçırır gibi yok edilmiştir” diye konuştu.

“HESABINI SORACAĞIZ”

Atatürk’e yapılan haksızlığa sessiz kalmayacaklarını belirten Maruflu, “Biz bunun hesabını soracağız. Eylemlerimiz, anıtımız eski yerine koyulan kadar devam edecek. Biz işin siyasetinde değiliz. Bizi ilgilendiren tek şey Atatürk ve Karşıyaka. Yıkılan Atatürk’ün heykelidir. Karşıyakalılar olarak buna sessiz kalacak değiliz. Atatürk heykeli gelişigüzel kaldırılmaz. Bu nedenle Türkiye’nin her tarafından tepki geldi” şeklinde konuştu.

“OLDU BİTTİYE GETİRİLEMEZ”

Karşıyaka için anıtın öneminin büyük olduğunu belirten Mavişehir Kadın Platformu Başkanı Yasemin Gürses de, “Karşıyaka’mızın sembolü haline gelmiş heykelinin yerinde sökülerek yok edilmesi kabul edilemez. Bu durum oldu bittiye getirilecek bir durum değildir. Süreci takip edeceğimizden hiç şüpheniz olmasın” diye konuştu.

“BU BİR SKANDAL”

Karşıyaka’da doğup büyüdüğünü söyleyen Okan Yüksel ise, “50 yıldır Karşıyaka’da yaşıyorum Karşıyakalılar olarak yaşanan bu durumu skandal olarak görüyoruz. Karşıyaka tarihi boyunca Atasını sayan ve seven bir ilçe olmuştur. Belediyenin yaptığını kabul edemeyiz. Yanlıştan dönmeliler.
Anıtımızı ve Atatürk’ümüzün heykelini eski olduğu yerde istiyoruz” dedi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle