Kültürpark mücadelesi sonuç verdi

27.12.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Meslek odalarının ve çevre örgütlerinin karşı çıktığı Kültürpark Projesi’yle ilgili karar için Koruma Kurulu kapsamlı değerlendirme kararı aldı.

İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, yerinde inceleme yaptığı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kültürpark Projesi’yle ilgili sonuç kararını, ikinci toplantıda vermedi. Kurul, koruma mevzuatı, planlama, sosyo kültürel, ekonomik ve peysaj başta olmak üzere farklı boyutlardan kapsamlı değerlendirme yapma kararı aldı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, ihtisas fuarlarını Gaziemir’de yapılan Fuar İzmir’e aldıktan sonra 2. derece doğal sit ve arkeolojik sit olarak tescilli Kültürpark’ı yeniden tasarlandı. Kültürpark’ın yarışmayla 1991 yılında elde edilen projesi üzerinde yapılan revizyona onay almak içinBüyükşehir Belediyesi tarafından Nisan 2016’da Koruma Bölge Kurulu’na başvuru yapıldı. Proje Mayıs ayında da kamuoyuna açıkladı.

Projeye sosyal medyada ‘Kültürparkıma Dokunma’ adıyla bir araya gelen İzmirliler, Mimarlar Odası veŞehir Plancıları Odası tepki gösterdi. Tepki daha çok alanda yıkılacak tesislerin yerine yeni tesis yapılmaması, ticaretin öne çıkarılmaması, doğal yeşil alan örgüsünün bozulmaması gibi konulara yönelik oldu.

Belediye ise Pakistan Pavyonu’nda görsel materyallerin de yeraldığı sergiyle İzmirlilerin beğenisine sundu. Sosyal medyada projeyi anlatan sayfa açan belediye, bazı sivil toplum kuruluşlarına da brifing verdi. İzmirlilerin bir kısmı projeyi beğenirken bir kısmı da eleştirdi.

MESLEK ODALARINDAN KORUMA AMAÇLI PLAN UYARISI

Kültürpark projesinde gözler geçen eylül ayında İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıkları Korumu Bölge Kurulu’nun vereceği karara döndü. Kurul’da, belediye projeyi, meslek odaları da eleştirilerini açıkladı. Kurul, İzmir için önemli bu alanla ilgili bir karar vermeden önceKültürpark’taki projeyi yerinde incelemeye karar verdi. Öte yandan Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, Kültüpark’la ilgili projenin değerlendirilmesi için önce koruma amaçlı imar planının hazırlanması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

YERİNDE İNCELENDİ, KARAR YİNE ERTELENDİ

Koruma Bölge Kurulu, Kültürpark’ta yerinde incelemesini geçen 22 Aralık’ta yaptı. Pakistan Pavyonu’ndaki projeyle ilgili görselleri inceleyen ve belediye yetkililerinden bilgi alan Kurul üyeleri daha sonra Kültürpark’ı gezdi. Ancak, iki üyesi değişenKurul bu kez de sonuç kararı almadı.

Kültürpark’ın kentin tümünü ilgilendiren ve İzmirkentinin simgelerinden biri olma özelliklerinin göz önünde bulundurulacağını belirten Kurul, konunun koruma mevzuatı, planlama, sosyo kültürel, ekonomik, peysaj başta olmak üzere pek çok boyutta değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi. Bu nedenle daha sonraki bir gündemde değerlendirmesine karar verilen Kültürpark projesiyle ilgili sonuç kararı 2017’ye ertelendi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ