Onu gören dönüp bir daha baktı

Geçtiğimiz hafta TFF 2. Lig 2. Grup’ta oynanan Karşıyaka – Adıyaman 1954 maçında Türk futbol tribün tarihinde bir ilk yaşandı…

Geçtiğimiz hafta TFF 2. Lig 2. Grup’ta oynanan Karşıyaka – Adıyaman 1954 maçında Türk futbol tribün tarihinde bir ilk yaşandı.

Yaklaşık altı bin kişinin izlediği karşılaşmada tribünde ki yerini alan ve gol sevincine ortak olan “Paşa” adında ki Amerikan Cooker cinsi bir köpek sosyal medyada fenomen oldu.

Önceki hafta İzmir Atatürk Stadyumu’nda oynanan Karşıyaka – Adıyaman 1954 maçında tribünlere giren “Paşa” isimli köpek, Karşıyaka’nın uğuru oldu. Fanatik Karşıyakalı olan Ender Doğan Koç ve bir grup üniversiteli arkadaşı tarafından tribünlere sokulan “Paşa” görenleri hayrete düşürdü.

PAŞA TRİBÜNE NASIL GİRDİ

Türkiye’de hayvanların birçok yere girmesi yasak iken Paşa’nın stadyuma girmesi herkesi şaşkına çevirdi. Peki Paşa tribüne nasıl girdi…

Herkesin merak ettiği bu soruyu Paşa’nın sahibi Ender Doğan Koç yesilkirmizi.net’e şöyle anlattı;

“Dört hafta önce yine içeride Pazarspor maçı vardı ve Paşa’yı ilk o maça götürmeye niyetlendik. Hayvanların stadyumlara girmesinin yasak olduğunu biliyorduk buna rağmen hiç bir şey yokmuş gibi, her zaman Paşa ile maçlara geliyormuş gibi stadyuma gittik. İlginç bir şekilde güvenlik bölgesinden ve turnikelerden geçtik. Polis hiç bir şekilde arama yapmamıştı. Bir güvenlik görevlisi yasak olduğunu söyleyip köpek ile maça giremeyeceğimizi söylediğinde biz her hafta bu şekilde maça geliyoruz diyerek güvenlik görevlisini ikna ettik. O gün ilginç bir şekilde Paşa ile maça girmiştik ve o maçta Pazarspor’u 1-0 yendik.

Ben ve arkadaşlarım futbolda toteme inandığımız için galibiyet serisinin sürdüğü her hafta Paşa’yı maçlara götürmeye karar verdik. Önceki günkü Adıyaman 1954 maçı da bunlardan biriydi. Ancak bu sefer Paşa ile içeri girmemiz çok kolay olmadı. Turnikelerden geçerken polis durdurdu ve köpek ile içeri giremeyeceğimizi söyledi. Paşa’nın ufak ve çok uysal bir köpek olduğunu söyleyerek polis memurunu ikna etmeye çalıştık. Kendisinin de bir hayvan sever olduğunu söyleyen memur arkadaş içeriye hayvan sokmanın yasak olduğunu tekrar etti. Memura biraz daha dil döküp ısrar ettikten sonra amirinden izin alması gerektiğini söyledi. İlginç bir şekilde amiri izin verdi ve Paşa ile birlikte bu sefer izinli bir şekilde stadyuma girdik.”

SOSYAL MEDYADA FENOMEN OLDU

Adıyaman 1954 maçında ilk golü yedikten sonra tribünde oluşan negatif atmosferden Paşa’nın da etkilendiğini söyleyen Koç şöyle konuştu:

“Şunu çok net söyleyebilirim ki ilk golü yedikten sonra tribünde olumsuz bir hava oluştu. Paşa da huysuzlaştı ve havlamaya başladı. ‘Oğlum sakin ol’ diye teselli ettik. Attığımız ilk gol karambole gelmişti, ne olduğunu anlamadık. Ancak son dakika gelen ikinci golümüzden sonra yanımdaki bir ağabey ‘köpeği havaya kaldır’ dedi. Sonra baktık ki o an fotoğraf karelerine yansımış. Bu fotoğraftan sonra ‘Paşa’ bir anda sosyal medyada fenomen oldu. Ben iş yerindeydim arkadaşlar o fotoğrafların her yerde paylaşıldığını söyledi. Paşa için ‘Bornovalı Paşa’ diye instagram’dan bir hesap açmıştık. Gün içinde bu hesaba birçok takipçi gelmeye başladı.”

PAŞA BARINAKTAN SAHİPLENİLDİ

American Cooker cinsi olan Paşa’yı beş buçuk aylık iken İstanbul Büyükçekmece Barınağı’ndan sahiplendiklerini belirten Koç şunları söyledi:

“Biz gönülden hayvan sevdiğimiz için Paşa’yı barınaktan sahiplendik. Şimdi 4,5 yaşında. Mayıs ayında beşine girecek. Çok uysal bir hayvan, eğitimini evde aldı. Kelime dağarcığı çok geniş. Arkadaşlar arasında kendisine ‘birader’ diye hitap ediyoruz. Biz nereye gidiyorsak o da bizimle geliyor. Örneğin arkadaşa kız istemeye giderken ona da papyon takıp götürmüştük. Bir tek deplasmanlara götüremiyoruz onu da ilk fırsatta götürmek istiyoruz. Anlayacağınız biz nereye gidiyorsak Paşa’yı da oraya götürüyoruz.”

Karşıyaka taraftarlarının şimdiden sevgilisi olan Paşa galibiyet serisi devam ettiği müddetçe tribünlerde ki yerini almaya devam edecek.

Deniz Gezginci

Odatv.com

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle