Restronlarda hızlı sipariş dönemi

İZMİR Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ) girişimci öğrencileri tarafından hazırlanan yazılım sayesinde, müşteriler restorana ulaştığında menüleri akıllı telefonlarına indirip, siparişini verebilecek.

haberiçi
Ödemeler de kasaya gidilmeden kredi kartıyla tek tıkla yapılabilecek.
İEÜ İşletme Bölümü öğrencisi Fethi Saruhan öncülüğünde, Endüstri Mühendisliği öğrencileri Cengiz Cengizay, Merve Çevik, Psikoloji Bölümü öğrencisi Sezen İnan ile Önder Saruhan, Engin Kadir Şahin, Can Aksoy tarafından geliştirilen ve danışmanlığını İEÜ Embryonix Şirketler Müdürü Taylan Demirkaya’nın yaptığı çalışmada, restoranlarda zaman kaybı ortadan kalkacak. Çalışma hakkında bilgi veren Fethi Saruhan, bir kişinin restorana gittiğinde sipariş vermek ve hesap ödemek için ortalama 20 dakika harcadığını belirterek, 500 kişinin katıldığı bir anket yaptıklarını ve müşterilerin yüzde 67’sinin kendi akıllı telefonlarından sipariş vermeyi tercih edeceğinin ortaya çıktığını söyledi. Saruhan, “Çalışmamızda, müşterilerin yüzde 70’inin kredi kartı ile ödeme yaptığını gördük. Bu tür online uygulamalar sayesinde restoranın cirosu yüzde 25 oranında artıyor. Garsona bırakılan bahşişler de yüzde 18 oranında yükseliş gösteriyor. SociRest adını verdiğimiz uygulamamız sayesinde müşteriler saniyeler içerisinde oturdukları yerden sipariş verip ödeme yapabiliyor. Restoran sahipleri de birim zamanda daha çok masaya hizmet vererek gelirlerini arttırıyor” dedi.
UYGULAMA İÇİN QR KODU YETERLİ
Müşteriler restoranlara gittiğinde masalarda yer alan QR kodunu okutarak karşılarına çıkan menüden sipariş vermeye başlayabildiğini aktaran Saruhan, müşterilerin kendi damak zevklerine, fiyat aralığına, servis edilme süresine, malzemelere ve beğenilme oranına göre filtrelemeler yapıp menüyü kişiselleştirebildiğini kaydetti. Müşterilerin onay vermesiyle siparişlerin doğrudan mutfağa ulaştığını ifade eden Saruhan, “İyzico ödeme altyapısı sayesinde sisteme kaydettikleri kredi kartı veya banka kartı bilgileriyle tek tıklama ile ödemelerini de gerçekleştirebiliyorlar. Hizmetten memnun kalmaları durumunda uygulama üzerinden garsonlara bahşiş de bırakabiliyorlar” diye konuştu.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle