Yunan Adaları’na bu rağbet neden? Kıdemli turizmciden müthiş iddia

Sezona büyük bir umutla hazırlanan turizm sektörüne ilişkin konuşan ETİK Başkanı Mehmet İşler, Egelilerin, İzmirlilerin neden Yunan adalarını tercih ettiği sorusuna “Gidip gördük, İzmir’den daha ucuz değil; sorun yasak zihniyetidir. Yunan adalarında yasaklı zihniyetin olmamasıdır” dedi.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği(ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, 2018 yılında gerçekleşecek turizm sezonunu değerlendirdi.

Geçtiğimiz turizm sezonlarını değerlendiren Başkan Mehmet İşler, yabancı tur operatörlerinin Euro bölgesindeki ülkeleri tercih etmenin karlı olmadığı, bu nedenle yüzlerini yeniden Akdeniz çanağına yani Türkiye’ye, Ege’ye döndüğünü belirtti. Buna rağmen İzmir’in orta-uzun vadede turizm strateji planı olmadığı için bir aşama kaydedemediğini ifade etti.

“İZMİR ADINA KAYIPTIR VE AYIPTIR”
Türkiye’de turizmin oldukça önemli olduğunu hatırlatan ETİK Başkanı Mehmet İşler, İzmir için 2018 beklentilerinin olağan üstü bir durum olmaması halinde 1 milyon turist beklediklerini söyledi. Başkan İşler, “İzmir’in nüfusu 5 milyona yaklaştı ancak gelen turist sayısı 1 milyonu bulmuyor, bu oldukça düşük bir sayıdır. İzmir’in Çeşmesi, Alaçatı’sı Seferihisar’ı Foça’sı olmasına rağmen 1 milyonu geçemiyor. Bugün denizi olmayan Eskişehir’in yıllık turist sayısı bizi geçmek üzere. Neden? Çünkü orta ve uzun vadede İzmir’in ‘Turizm strateji planı’ yok. İzmir’in bir marinası yok. Yılda ortalama 300 gün güneşli olan İzmir’de turizm sezonu 2.5 aydır. Bu İzmir adına kayıptır ve ayıptır. 15 yıldır bu şehir turizm konusunda yerinde sayıyor” şeklinde konuştu.

“UCUZLUĞU DEĞİL ÖZGÜR OLUŞU CAZİP KILIYOR”
İzmir ve Ege Bölgesi’nden Yunan adalarına giden yerli turistin kazanılmasını gerektiğini, açımızdan olumsuz bir durum olduğunu konusuna değinen ETİK Başkanı İşler, çarpıcı bir konuya dikkat çekti.  İşler, “Yerli turistlerimizin Yunan adalarına ‘ucuz olduğu için gidiyor’ tezi doğru değil. Gidip gördük, İzmir’den ucuz değil; sorun yasak zihniyetidir. Orada yasaklı zihniyetin olmamasıdır. Orada insanlar kumsalda bira içtiğinde kendisine gelip müdahale edilmeyeceğini biliyor. Kendisini özgür hissediyor, başına bir şey gelmeyeceğini biliyor ve özgür bir ortamda rahat tatil yapma fırsatı bulduğu için gidiyorlar. ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) yüksek değil ve giden yerli turistimiz gelişte de içkisini daha ucuz alıyor. Genel olarak yaşamdan keyif alma kalitesi yüksek. Yunan adalarının tarihi sokakları cazip; burada, bizde tabela kirliliği var. Uzun vadeli bir turizm planı yapmamız gerekiyor” dedi.

“ACELE ETMELERİNİ TAVSİYE EDİYORUM”
Vatandaşlara seslenen İşler, “Vatandaşlarımız ucuz veya uygun bir tatil için ellerini çabuk tutsun, yabancı turist gelmediği 3 yıl içinde daha ucuz paraya Türkiye’de Akdeniz’de Ege’de daha kaliteli ve daha uygun bir tatil yapacağını fark ettiği için talep var. Şuanda %15 ile %50 oranında erken rezervasyon indirimleri var. Faydalanmalarını tavsiye ediyoruz” şeklinde ifade etti.

Mehmet Emin AL / EGEDESONSÖZ

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle