Eshot Çalışanları için Mahkemeden Emsal karar. ‘İşçi haklı’

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan fakat belediye şirketi İZELMAN kadrosunda bulunan işçilerden Mahir Çakan’ın yargı zaferine karşı açılan dava ret edildi. Mahkeme, işçiyi haklı buldu. Yargıtay, ESHOT ile İZELMAN arasındaki işçi ilişkisinin yasaya aykırı olduğunu ifade etti ve işçilerin sorumluluğunun ESHOT’ta olduğuna karar verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan fakat belediyenin şirketi İZELMAN’ın kadrosunda bulunan şoförlerin hukuk mücadelesi sürüyor. İşçiler, daha önce açtıkları davalarda ESHOT’taki personelin hakkının aynısını talep etmiş, aynı işi yapmalarına rağmen şirket personeli maaşı aldıklarını dile getirmişti. İşe iade ve muvaza davaları açan işçilerin bir kısmının tazminatı verilerek iş akidler sonlandırılmıştı. Büyükşehir ayrıca, ESHOT’ta bulunan “kadrolu işçi” kadrolarını kapatarak mevcutları da ana binadaki birimlerde görevlendirmişti.

Uzun süredir işçiler ile belediye arasında devam eden davalarda önemli bir gelişme yaşandı. Diğer işçiler için emsal olacak karara göre işçilerden Mahir Çakan açtığı “işe iade” davasını kazandı. Ayrıca, ESHOT’un karara itirazı da idare mahkemesinde ret edildi.

SORUMLULUK ESHOT’UN
Belediye şirketi İZELMAN’da otobüs şoförü olarak çalışırken iş mahkemesinde dava açan Mahir Çakar, İZELMAN ile ESHOT arasında ‘muvazaalı (hileli) işlem’ olduğunu ve kadrolu işçilerle aynı işi yaptığını belirtti. Çakar, kadrosunun ESHOT bünyesine geçirilmesini istedi. Çakar’ın talebi önce İzmir 5. İş Mahkemesi ardından da Yargıtay tarafından kabul gördü. Yargıtay, ESHOT ile İZELMAN arasındaki işçi ilişkisinin yasaya aykırı olduğunu ifade etti ve işçilerin sorumluluğunun ESHOT’ta olduğuna karar verdi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir