Hiç Adını Duymadığınız 10 İzmir Antik Kenti


Hiç Adını Duymadığınız 10 İzmir Antik Kenti

İzmir, 8 bin 500 yıllık tarihi boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapan bir kültür beşiği. Efes Antik Kentinin yer aldığı SelçukPergamon Antik Kenti’nin yer aldığıBergama, Teos Antik kentinin bulunduğu Seferihisar gibi İzmir’in bilinen ilçelerinde yer alan ünlü antik kentlerin yanı sıra adını hiç duymadığınız ya da az sayıda insanın bildiğiantik kentler de bulunuyor.
Savaşlar ya da doğal afetler sonucunda zamanla yok olan bu medeniyetlerin ve antik kentlerin izleri ise günümüzde hala tarih meraklılarının ilgi odağı olmayı sürdürüyor. İşte, İzmir’e yapacağınız kültür yolculuğunda keşfedebileceğiniz tarih kokan antik kentlerden bazıları.

İzmir’de Az Bilinen Antik Kentler

10. Klaros


9. Notion


İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli Köyü sınırları içinde kurulan Notion Antik Kenti’nin Akropolisi, Kuşadası-Seferihisar sahil yolu üzerindeki Ahmetbeyli kumsalının doğusundaki iki tepe üzerinde yer alıyor. Ayrıca burada, kentin baş tanrıçası Athena Polias’a adanmış olan bir tapınak ve tiyatroya ait kalıntılar da bulunuyor.

8. Dios Hieron


Ödemiş ilçesine bağlı şirin belde Birgi‘nin tarihteki ilk adı ‘Zeus’un Şehri’ anlamına gelenDios Hieron. Günümüzde tarihi evleri ile meşhur olan Birgi’de, antik dönem Dios Hieron’undan kalma arkeolojik malzemeler ve kalıntılar ile Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin sivil ve dini mimari dokusunun sıralandığı dar sokaklar da dikkat çekiyor.

7. Leukai

Çamaltı Tuzlası, Üçtepeler mevkiinde yer alan Leukai kentinin bulunduğu bölgenin uzun bir zaman yasak bölge olarak geçmesi, burada arkeolojik çalışmaların yapılmasına uzun süre engel oldu. Çevredeki diğer antik kentlerde olduğu gibi Leukai kentinde de, sur izlerinin ve ufak kalıntıların dışında günümüze taşınan bir yapı görülmüyor.

6. Kolophon

Deniz kenarında kurulmayan tek İyon kenti olan Kolophon, Menderes ilçesinin Değirmendere ve Çamönü köyleri arasında konumlanıyor. At yetiştirme çiftlikleri ile meşhur olan Kolophon kenti, ünlü felsefeci Ksenophanes, şair Mimnermos ve ressam Apelles gibi önemli sanatçı ve düşünürlerin yetiştiği bir antik yerleşim yeri.

5. Lebedos

Seferihisar ile Selçuk arasında kalan Ürkmez köyünün tepelerinde kurulmuş olan Lebedos, Milattan Önce 7. yüzyılda kurulan 12 İyon kentinden biri. Kentten, günümüze kadar ulaşan çok az sayıda kalıntı var. Bunlar arasında çömlekler ve kentin çevresini saran surları oluşturan bazı parçalar göze çarpıyor.

4. Myounnessos

Milattan Önce 500’lü yıllara dayanan bir tarihe sahip olan Myounnessos, Seferihisar’da Çıfıt Kalesi olarak da anılan bir ada. Ada ve kara arasında bağlantı sağlayan yol zamanla su altında kalsa da, deniz üzerinden yürüyerek adaya ulaşılabiliyor. Ada üzerinde ilk çağdan, orta çağdan ve Osmanlı döneminden kalma pek çok dağınık duvar ve yapı kalıntısı yer alıyor.

3. Airai

İzmir’in Urla ilçesine bağlı Demircili köyü yakınlarında bulunan Airai Antik Kenti üzerinde bazı temel kalıntılar, mimari yapıtlar ve o döneme ait çanak, çömlekler bulunuyor. Bu kente ait kalıntıların, daha Demircili köyü kurulmadan önce deniz yolu üzerinden taşınarak bölgeden kaçırıldığı tahmin ediliyor.

2. Klazomenai

Milattan Önce 1050’li yıllarda kurulan 12 İyon kentinden biri olarak bilinenKlazomenai kentine ait kalıntılara Urla ilçesinde rastlamak mümkün. Urla’da Limantepe olarak adlandırılan bölgede yer alan bu kentte, 2 bin 600 yıllık geçmişi ile dünyanın ilk zeytinyağı fabrikası olan ‘Klazomenai Zeytinyağı İşliği’ de bulunuyor.

1. Erytrai

İzmir’in Çeşme ilçesine 26 kilometre uzaklıktaki Ildırı Köyü’nde bulunan Erytrai kenti, Hellen Mitolojisine göre Giritli Rhadamanthes tarafından kurulmuş. Kazı çalışmaları 1960’lı yıllarda başlayan kentin içerisinde, yapılışı Milattan Önce 3. yüzyıla dayanan bir tiyatro, Athena Polias Tapınağı ve çok sayıda tarihi kalıntı yer alıyor.
Tarihe iz bırakmış bu antik kentler, günümüze kadar gelen kalıntıları ve önemli yapılarıyla, İzmir’de kurulmuş medeniyetlerin varoluş öykülerine tanıklık etmek isteyenleri bekliyor.
Kaynak / gezgintech.com

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle