İZBAN grevinin 24. gününde son gelişmeler| İzmir metro da greve mi gidiyor?

 

İzmir’de ulaşımı olumsuz yönde etkileyen ve vatandaşların mağdur olmasına neden olan İZBAN grevi 24. gününde devam ediyor. İZBAN grevinin ardından İzmir metro da greve mi gidiyor? İzmir tramvayda grev olacak mı? İşte bu soruların yanıtı ve İZBAN grevi son dakika gelişmeleri…

İZBAN grevinde personel istediklerini almadıkları takdirde grevi sonlandırmamak konusunda çok kararlı. İZBAN grevi 24. gününde hala devam ederken İzmir metro ve tramvay da greve gidecek. İzmirli vatandaşlar ulaşım sorununun nasıl çözüleceğini merak ve endişeyle bekliyor. İZBAN grevindeki personelin itirazıyla mahkeme tarafından kaldırılan ek seferler için İZBAN işvereni tekrar itiraz etti, ancak mahkemeden işverene ret cevabı geldi. İZBAN’da ek seferler devam etmemekle birlikte İZBAN grevi ne zaman bitecek? sorusunun yanıtı henüz belli değil.

İZMİR METRO GREVE Mİ GİDİYOR?

Demiryol İş Sendikası ile şirket, metro ve tramvay çalışanı 499 kişi için oturdukları toplu iş sözleşmesi masasında anlaşamadı. Devreye sokulan arabulucu da tarafları anlaştıramadı. Arabulucu raporu sendikaya ulaştı.

Demiryol İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, raporu almalarının ardından ‘grev için gün saydıklarını’ söyledi.

Metrodaki çalışanlara ilk olarak yüzde 10 zam teklif edildiğini, sosyal haklarda da artış olmadığını ifade eden Ervüz, ikinci görüşmelerinde zam teklifinin yüzde 14’e çıktığını, durumun Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’yla görüşülmesinin ardından üçüncü oturumda zammın artabileceğinin söylendiğini aktardı.

“Bizi davet edeceklerini söylediler. Hatta sözleşmenin toplantısını tutanakta açık bıraktık. Son gün geldi çattı… Arabulucular işverenin kendileri aramadığını söyledi. Bizi de arayan olmadı. Arabulucu aşamasındaki son toplantı yapılmadan arabulucuya rapor düzenlenmesi söylenmiş.”

Sendika yöneticisi personel için 600 lira seyyanen zam istediklerini belirten Ervüz, beklediklerini belirterek, “Bu süreçte belediye bizi grev kararı almak zorunda bırakabilir” dedi.

”60 GÜNLÜK SÜRECİ BEKLEMEYECEĞİZ”

Personel için 600 lira seyyanen zam istediklerini açıklayan Ervüz, sözlerini şöyle sürdürdü: “İZBAN ile paralel ücret zammı istedik. Kaldı ki ben o teklifi kabul edecekler diye korktum. Biz o teklifi hazırladığımız zaman enflasyon denen illet Türkiye’nin başına bu kadar bela değildi. Orada yüzde 14,56 en üst rakama istedik, yüzde 28 en alt rakama istedik. 100 gün olan ikramiyeyi, 112 güne çıkarmak istedik. Ayrıca sürüş tazminatı ve vardiya tazminatı talebimiz var. Görüşme süreci dediğimiz 60 günlük süreci tabii ki bekleyemeyiz. 60 günlük süreci beklediğimiz anda biz yetkimizi kaybederiz. En fazla 50 gün beklememiz lazım. Onu da öyle değerlendirmeyi düşünmüyoruz. Arkadaşlarımızla görüştükten sonra, stratejimizi belirleyeceğiz. Bu süreçte belediye bizi grev kararı almak zorunda bırakabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle