İZBAN’dan “önce kes sonra öde” kazığı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, ulaşıma yüzde 10 zammın yanı sıra, İzmir Banliyö Taşımacılığı AŞ’nin de (İZBAN) ‘Gittiğin Kadar Öde’ modeline geçileceği yönündeki açıklamasına büyük tepki geldi. Aktarmalı sistemle hayatı kabusa dönen ve tramvay hattıyla trafik çilesi katlanan İzmirliler, ‘gittiğin kadar öde’ modelinin bardağı taşıran son damla olduğunu belirtti.

ÖNCE KES, SONRA İADE ET

Şubat’tan itibaren İZBAN’da başlayacak yeni ödeme modeline göre, en uzak mesafe olan Aliağa ile Selçuk arası üzerinden tam biletin parası kesilecek. İlk 25 kilometre için normal biniş ücreti alınacak. Sonraki her kilometre için tam biletten 7 kuruş, 60-65 yaş vatandaşlar ve öğrenciler için 4 kuruş, öğretmenler için 5 kuruş ilave ücret alınacak. İZBAN’ı kısa mesafede kullanmak isteyen yolcuların da İzmirim Kart’ında en uzak mesafe ücretinin yüklü olması gerektiği için, kartlara 4 kontörlük yani 11.44 TL’lik yükleme yapılması gerektiği açıklandı. Selçuk’tan binildiğinde yeni sistemin yolcudan Aliağa’ya gidecekmiş gibi para keseceği, ilk 25 kilometrelik mesafede yolcunun duraktan inmesi halinde aynı kartı durakta okutması sonrasında fazladan kesilen tutarın kartına tekrar iade edileceği vurgulandı. Alınan kararla ilgili maliyetlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirten yetkililer, “İzmir Metrosu ve Tramvay hatları yaklaşık 20 kilometre. Ama İZBAN hattı 136 kilometre uzunluğunda. Dolayısıyla bu mesafede rayların da bir kullanım maliyeti var. Vatandaşlarımızın bu maliyetleri de göz önünde bulundurması gerekiyor” dedi.

KOCAOĞLU AÇIKLADI

Kocaoğlu, bu uygulamayı şu sözlerle anlattı: “Binilen istasyona göre en uzak mesafenin bedeli kart bakiyesinden düşecek, İnilen istasyona göre karta para iadesi yapılacak. Önce tam bilet parası alınacak. 25 kilometreden sonraki her kilometre için tam biletten 7 kuruş, 60-65 yaş vatandaşlar ve öğrenciler için 4 kuruş, öğretmenler için 5 kuruş ilave ücret kesilecek. Örneğin Havalimanı istasyonundan binişte en uzun mesafe Aliağa istasyonu olup 76 kilometredir. Mesafe ücreti olan 6.48 lira ücreti biniş anında karttan bloke edilecektir. 51 kilometre sonra Menemen’de inişte kartın tekrar sisteme okutulmasıyla 1.75 lira karta iade edilecektir. Bu işlem sonucunda Havalimanı İstasyonu’ndan binen bir yolcumuz, 4.60 lira ile Menemen’e ulaşacaktır.”

VATANDAŞ TEPKİ GÖSTERDİ

Karşıyaka’dan İZBAN’a bineceğim, Alsancak’ta ineceğim, 25 kilometreden az mesafe, arada 8 durak var. Sen benden Selçuk’a gidebilir diye 7 lira keseceksin, sonra çıkışta herkes iki tane çıkış gişesinde sıra olacak, kartını okutup 4.50 lirayı geri alabilmek için. Acelesi olan, hastası olan kalabalıkta zaman yitirmemek için onu da bırakacak. Mevcut otobüs hatları İZBAN yüzünden ya kaldırıldı ya da aktarma merkezlerine yönlendirildi. Şimdi hem zam yapıp hem de gittiğin kadar öde diyorlar. Zaten İZBAN istasyonları hınca hınç dolu. Bir de para iadesi için mi kuyruklarda sürüneceğiz, vallahi pes! Üç durak bile gidecek olsanız, hesabınızda en az 7 lira olması gerekiyor. Bu uygulama ulaşımı çok zorlaştıracak. 136 kilometre yolu 2.5 liraya gidenlere laf söyleniyorsa, tek biletle sadece 2 durak gidenlerden de 1 lira alınsın o halde…

YeniAsır

You may also like...

2 Responses

  1. kadir günay dedi ki:

    ya başlamadan biter..ya da başladıktan bir hafta sonra…:)

  2. musa üncü dedi ki:

    Bu kararla chp ayağına sıkıyor farkında değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle