İzmir’in ortasında 219 kat radyasyon

İzmir’de 70 yıl faaliyet gösterdikten sonra 2010 yılında taşınan eski kurşun fabrikasında limitlerin 219 katı radyasyon ölçüldü.

İzmir’in Gaziemir İlçesi’nde 70 yıl faaliyet gösterdikten sonra 2010 yılında Torbalı İlçesi’ne taşınan Arslan Avcı adlı eski kurşun fabrikasında limitlerin 219 katı radyasyon ölçüldü.

Ölçümü yapan 9 Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Emekli öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Enver Yaser Küçükgül “Şehrin göbeğinde bu kadar yüksek radyasyonu ilk defa ölçtüm. Bu bir cinayettir” dedi.

TESİSLERDE ÖLÇÜM YAPILDI

Evrensel’den Özer Akdemir’in haberine göre, bölgedeki radyoaktif malzemenin taşınması ve bertarafı işini alan şirket iddialara göre 10 milyon TL’lik devlet ödeneğini alamaması üzerine sahayı terk edip gitti. Daha önce Köprübaşı Kasar Köyü ve Söke Kisir Köyü’ndeki uranyum sahalarında radyasyon ölçümü yapan 9 Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Emekli öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Enver Yaser Küçükgül önceki gün gazeteciler eşliğinde tesislerde ölçümler yaptı.

219 KAT RADYASYON

Almanya’dan gelen Gamma Scout adlı cihazla gerçekleştirdiği ölçümler hakkında bilgi veren Küçükgül, girişinde “Kurşun Monoksit Binası” yazan, yarısı yıkılmış boş bir binada limitlerin 219 kat radyasyon ölçtüğünü belirtti. Binanın şu an boş olduğunu belirten Küçükgül, “Orada çok yüksek radyoaktif malzeme konmuş ki tüm malzeme duvarlar, her taraf aşırı yüksek radyoaktif hale gelmiş. Bazı kutuların üzerinde uranyum kodları falan herşey yazıyordu” dedi. Küçükgül, “Halbuki raydyoaktif madde ile çalışırken sistemin tamamen kapalı olması ve herşeyin uzaktan kumandalı sistemlerle yapılması gerekir.”

‘ŞEHRİN GÖBEĞİNDE CİNAYET’

Bunun dünyanın hiçbir yerinde kabul edilebilecek bir şey olmadığını vurgulayan Küçükgül, “Bu çağda şehrin göbeğinde bu işi yaptıran bir devlet, buna izin veren yönetimler cinayet işliyorlar. Şehrin göbeğinde bu kadar yüksek radyasyonu ilk defa ölçtüm. Bu bir cinayettir” diye konuştu.

Sabahtan öğleye kadar tesisleri gezip, ölçümler yaptıklarını bu süre boyunca hiç kimseyi görmediklerini ifade eden Küçükgül, ”Korkudan daha fazla nefes alamadım. Bir an evvel çıkmaya çalıştık. Tam çıkarken tel örgüyü geçerken birisine yakalandık. Öğleden sonra bir tane adam geldi niye girdiniz burası yasak dedi. Bekçiden çok oradan malzeme alan birisine benziyordu. Halbuki yasak falan diye birşey yoktu, her taraf serbest geçişe açık, bütün malzemeler ortadaydı” dedi. Salihli Köprübaşında 140 katını ölçmüştük. Üç tane soru önergesi verilmişti. Bu 219 nedir? Tesislerdeki yığınların altında binlerce ton radyoaktif madde olduğunu aktaran Küçükgül, “mahalleli o bölgeden sabahları hep duman çıktığını söylüyor. Gittik oraya koku dayanılmaz ve yarım gün kaldık göğsüm ağrıdı” dedi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle