İzmirliler İnternet Üzerinden Nasıl Alışveriş Yapıyorlar?

İnternet üzerinden bir şey alırken İzmirliler ne için ve ne kadar para harcıyorlar? E-ticaret şu aralar ekonominin en hızlı büyüyen dallarından biri halinde. 2017’de Dünya genelinde online alışveriş bir önceki yıla oranla %24 artış gösterirken, internet kullanan Türklerin %43’ünün internet üzerinden alışveriş yaptığını görüyoruz.

E-ticaret şu aralar ekonominin en hızlı büyüyen dallarından biri halinde. 2017’de Dünya genelinde online alışveriş bir önceki yıla oranla %24 artış gösterirken, internet kullanan Türklerin %43’ünün internet üzerinden alışveriş yaptığını görüyoruz.

Peki İzmir’deki e-ticaret aktivitesi özellikle Türk tüketicilere bakıldığında nasıl durmaktadır?

Kullanıcı cihazları başına kaç para harcandığı, e-alışverişin en yoğun olduğu ayları, haftanın en popüler günlerini ve hatta günün en popüler saatlerini anlamak amacıyla 2017 yılında kullanıcılar tarafından yapılmış birkaç milyon online alışverişi inceledik. Raporumuz, İzmir’in Türkiye geneline göre ne durumda olduğunu anlamaya yardımcı olacaktır.

İzmir’in İstatistikleri

İzmir şehrinde internet kullanıcıları, alışılageldik masaüstü bilgisayarlardan ya da laptoplardan ziyade mobil cihazları tercih ediyorlar – Analiz ettiğimiz işlemlerin 65%’si akıllı telefonlardan yapıldı. Alımların yaklaşık 33%’u bilgisayarlardan yapılırken sadece – şaşırtıcı değil ama – 2%’u tabletlerden yapılmıştır.

Ortalama harcamalara gelince; tablet kullanıcıları en az para harcayanlar olurken -175,32TL’nin biraz üzeri – bilgisayar kullanıcıları 186,14 TL ile ikinci sırayı alıyorlar. Kazananımız ile ortalama 236,66 TL ile mobil kullanıcıları oluyor. Burada Android ve iOS kullanıcıları arasındaki farkı da belirtmemiz gerekiyor: 242TL IOS, 231TL Android.

Ayları karşılaştırırken, Nisan, Kasım ve Aralık aylarında alışveriş aktivitesinin en yüksek olduğu dönem olarak görülüyor. Bunun yanında şunu da belirtmeye ihtiyaç duyuyoruz; Kasım ayında, Black Friday ve Cyber Monday’ın kutlandığı dönem olduğu için alışveriş aktivitesinin artmasını gözlemekteyiz.Türkiye genelinde Kasım ayında ortalama sepet tutarı 175 TL olarak ortaya çıkmaktadır.

Izmir şehrinde yaşayan internet kullanıcıları online alışverişte en çok para Ağustos ayında harcıyorlar, ortalama sipariş değeri 278 TL’ye çıkıyor.

Izmir şehrinde yaşayanlar arasında haftanın hangi günü en alışveriş yapmak için en popüler? Hem bilgisayar hem mobil kullanıcıları en çok Cuma ve Cuma günleri alışveriş yapmayı tercih ediyorlar.

Olayın üzerinde titizlikle durmak adına 24 saati gece, gündüz, gün içi ve akşam olmak üzere 4’e böldük ve günün hangi bölümünde daha çok alışveriş yapılıyor ona baktık. Türk kullanıcılar toplam alışverişlerin sadece %12.64’ünü geceleri (gece yarısından 06:00’a kadar) yapıyorlar. Bu oran gündüzleri (06:00 – 12:00) %15.11’e, gün içi (12:00 – 18:00) %33.54’e ve akşamları (18:00 – 24:00) tepe noktasına çıkıyor – Türkiye’de günlük online siparişlerin %38.7’si bu saatler arasında yapılıyor.

İzmir’de internet üzerinden en çok giyim, ayakkabı ve elektronik ürünleri satın alınıyor.

İzmir Vs. Türkiye

İzmir, Türkiye genelinde bakıldığında, e-ticaret hacminin önemli bir kısmını karşılıyor gibi görünüyor. İzmirliler internet alışverişinde 199 TL ile Türkiye geneli ortalamasından neredeyse 32 TL daha fazla harcıyor. Aynı zamanda İzmirli mobil kullanıcıların sepet tutarı, bilgisayar kullanıcılarının 186 TL’sine kıyasla, 51 TL önde çıkıyor – Neredeyse 237 TL. (Bu fark İzmir’den bir üst sırada bulunan Adana’ya göre oldukça az – 130 TL) Ayrıca ortalama bir İzmirli mobil kullanıcısın sepet tutarı, Türkiye mobil ortalamasından yaklaşık 76 TL daha fazladır. Daha da derine inersek, Adanalı Android kullanıcısının sepeti, İOS kullanıcısının sepetine göre yaklaşık 11 TL daha azdır.

Gelin bir de genel sıralamaya bakalım. İlk sırada 255 TL’lik ortalama sepet tutarı ile Muş geliyor. 2. Sırada 242 TL ile Muğla gelirken, İzmir’i 199 TL’lik tutarı ile yedinci sırada görüyoruz.

Muş – 255 TL

Muğla – 242 TL

Diyarbakır – 233 TL

Gaziantep – 207 TL

Iğdır – 204 TL

Adana – 202 TL

İzmir – 199 TL

Antalya – 198 TL

Şanlıurfa – 196 TL

Erzurum – 193 TL

Araştırma linki: https://www.picodi.com/tr/oneriler/izmirliler-internet-uzerinden-nasil-alisveris-yapiyorlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle