Market alışverişinde koronavirüsten korunma yolları! Kargodan virüs bulaşır mı?

Türkiye koronavirüsle mücadelesine devam ediyor. Koronavirüs bulaşma hızı nedeniyle çok sayıda kişinin aklında soru işaretleri bırakıyor. Vatandaşlar market alışverişinin güvenli olup olmadığını ve besinlerin üzerinde virüsün kalıp kalmadığını merak ediyor. Peki, markette koronavirüsten korunmanın yolları nelerdir?

Koronavirüsle mücadele ederken, vatandaşlar market alışverişinin güvenli olup olmadığını ve besinlerin üzerinde virüsün ne kadar süre kaldığını merak ediyor. Şuana kadar enfekte olmuş kişinin öksürme veya hapşırmasıyla virüsün besin veya ambalajına geçip bir insana bulaştığına dair kanıt bulunmuyor. Ama koronavirüsün yüzeylerde belirli süre hayatta kaldığı biliniyor.

Sabri Ülker Vakfı’nın derlediği bilgilere göre Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), besinlerdeki olası COVID-19 virüsüyle başa çıkmak için dört önemli adım öneriyor: Temizle, ayrıştır, pişir ve soğut. Market alışverişi sırasında ise alınabilecek basit önlemlerle koronavirüsten korunmak mümkün.

VİRÜS, YÜZEYLERDE SINIRLI SÜREDE KALABİLİR

Öncelikle COVID-19’un enfekte olmuş bir kişiden, ki bu kişinin hiçbir semptomu olmayabilir, yakın olma yoluyla bulaşıp yayıldığını unutmayın. Bu nedenle sosyal mesafenin korunması riski azaltmanın en önemli yolu olarak öne çıkıyor.

COVID-19’a neden olan virüs, yüzeylerde ve nesnelerde sınırlı bir süre kalabiliyor. Yapılan çalışmalar, metal veya plastik gibi sert yüzeylerde yaklaşık 3 güne kadar, karton gibi yumuşak yüzeylerde ise yaklaşık 1 güne kadar virüsün varlığını koruduğunu gösteriyor. Koronavirüs çelik ve plastik gibi sert yüzeylerde 3 güne kadar kalabildiği için, alışveriş sırasında sıkça temas edilen araba kapısı kolları, bina kapısı kolları, alışveriş sepeti/sepet kolları, asansör düğmeleri gibi yüzeylere dokunma yoluyla bulaşabilir.

Aşağıdaki önerilere dikkat ederek bu riski azaltmanız mümkün;

Yanınızda tek kullanımlık eldiven getirerek markete girmeden önce takın.
Dokunduğunuz sepet veya sepetin tüm yüzeylerini silmek için tek kullanımlık mendil kullanın.

Silme işleminin ardından kullanılan mendili hemen çöpe atın.

Halka açık yerlerde yüzünüze dokunmaktan kaçının.

El dezenfektanı taşıyın ve alışveriş sonrası kullanın.

Ellerinizi dezenfekte etmeden önce arabanıza, kapı kolu ve kapı tokmağı gibi yüzeylere dokunursanız onları da dezenfekte edin.

MARKETTE ALIŞVERİŞ SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Diğer bir yüksek riskli durumu, marketteki diğer insanlar oluşturuyor. Ödemeyi beklerken veya herhangi bir anda insanlarla aranızda en az 6 adımlık mesafeyi koruyun. Alışverişe gitmeden önce bir liste yaparak mümkün olduğunca az süre markette kalmaya çalışın. Kendi kendine ödeme noktalarında insanlarla temas olmamasına rağmen, barkod tarayıcı veya dokunmatik ekran gibi yüksek riskli alanlara dikkat etmeyi unutmayın. El yıkama, COVID-19 yayılmasını önlemek için sık sık uygulanmalı. Eve döndükten ve yemek hazırlamadan veya yemeden önce, ellerinizi en az 20 saniye boyunca temiz su ve sabunla iyice yıkayın.

KARGOLARI 3 GÜN BOYUNCA BALKON GİBİ YERLERDE BIRAKIN
Koronavirüsün yüzeylerde canlı kalabilme yeteneğinin sınırlı olması nedeniyle, bir mağazadan satın alınan veya evinize teslim edilen kargolardan bulaşma riskini en aza indirmenin en kolay yolu, 3 gün boyunca evinizin dışında veya sıkça temas edilmeyecek balkon gibi bir yerde kalmasını sağlamak. COVID-19’un yağlı bir zarla kaplı olduğunu unutmayın. Sadece sabun yüzeydeki yağı bozmada çok etkili oluyor. Hemen bozulacak peynir, balık, dondurulmuş ürünler gibi besinler için ise 3 gün bekletmek mümkün olmadığından su ve sabunla ambalajları virüsten arındırmak mümkün.


TEMİZLE, AYRIŞTIR, PİŞİR VE SOĞUT
Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), besinlerdeki olası COVID-19 virüsü ile başa çıkmak için dört önemli adım öneriyor: Temizle, ayrıştır, pişir ve soğut. Yemeden önce pişirilmeyecek taze ürünleri akan su altında iyice yıkayın ve bir sebze ovma fırçasıyla yüzeyi az miktarda sabun ve su ile ovun. Bu yöntem, yüzeydeki patojenleri gideriyor. Ovma fırçasını her kullanımdan sonra sabun ve su ile yıkayın. Sirke gibi diğer popüler uygulamaların virüsleri öldürmede etkisi bilinmiyor. Hemen dondurulması veya soğutulması gereken diğer bozulabilir ürünlerin (özellikle süt kapları gibi sıkça dokunulan ürünler) yüzeylerini az miktarda sabun ve su ile yıkamak da virüsün bulaşını önleyebiliyor. Bu işlemlerden sonra ellerinizi tekrar yıkayın.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle