Mutlaka Gidilmesi Gereken İzmir Cenneti Tire

Mutlaka Gidilmesi Gereken İzmir Cenneti Tire

Tire, tarihi ve kültürel geçmişi ile İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında bulunuyor. İzmir kent merkezine 80 km uzaklıktaki bu ilçe, tarih boyunca çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. Burada, Hitit, Frigya, Lidya, Helen, Pers, Roma, Bizans ve Osmanlı izlerine rastlamak mümkün.

Yeşilin her tonunu bulunduran doğasından dolayı “Yeşil Tire” olarak adlandırılan ilçeye özellikle İzmir ve çevre illerden çok sayıda ziyaretçi geliyor. Burası, salı günleri kurulan pazarı, meşhur şiş köftesi, envai çeşit otlarla yapılmış yemekleri ve gezilecek pek çok tarihi yeriyle ziyaretçilerin beğenisini topluyor. Bizler de Tire’de gezilecek yerler listesi hazırladık.


1. Kaplan Köyü (KONUM için TIKLAYINIZ)

Kaplan Dağ Restoran, yeşillikler içindeki konumuyla ilgi görüyor.

Kaplan, asırlık kestane, ceviz ve çınar ağaçları arasında bir dağ köyü. Yemyeşil doğanın içinde ve tatlı su kaynaklarının arasında buranın en meşhur restoranı Kaplan Dağ Restoranı bulunuyor. Türkiye’nin en iyi 10 restoranı listesine girmeyi başaran bu yer, ot yemekleri ağırlıkta olmak üzere otantik Ege mutfağının leziz menülerini sunuyor. Kabak çiçeği dolması, lor tatlısı, Tire köftesi ve ot kavurması burada tadılabilecek lezzetlerden yalnızca birkaçı. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, gelmeden önce rezervasyon yaptırmış olmak.


2. Tire Pazarı (KONUM için TIKLAYINIZ)

Neredeyse her sokağa yayılan tezgahların önü, bir an olsun boş kalmıyor.

İlçenin tüm sokaklarına yayılan pazar, salı günleri kuruluyor. Tire Pazarı öyle ünlü ki İzmir, Selçuk ve Kuşadası’ndan çok sayıda ziyaretçi buraya geliyor. Her salı sabahı okunan “Pazar Duası” ile esnaf, bolluk bereket ve kazanç dileyerek tezgahlarını açıyor. Toplamda 1,700’den fazla tezgaha sahip pazarda, mevsimine göre çok sayıda ot alınabiliyor. Burada ayrıca iğne oyaları, kanaviçeler, keçe ve urgan gibi az bulunan el işi ürünleri de bulmak mümkün.


3. Yoğurtluoğlu Külliyesi (KONUM için TIKLAYINIZ)

Külliye, oldukça geniş bir alanı kaplıyor.

Kurucusu Yoğurtoğlu Mustafa Bey olan külliye, 15. yy’dan günümüze ulaşan yapılardan. Halk arasında Yavukoğlu Camii olarak da bilinen Yoğurtoğlu Külliyesi, harem, geniş bir avlu, kütüphane odası ve 14 medrese odasına sahip. Uzun bir restorasyon sürecinden sonra 2005 yılında yeniden ibadete açılan camiinin, daha önceleri yoksul barınağı olarak kullanıldığı biliniyor. Bina farklı mimarisi ve nefes aldıran avlusuyla gelenlerin beğenisini topluyor.
4. Necip Paşa Kütüphanesi (KONUM için TIKLAYINIZ)

Kütüphane, 188 yıldır hizmet veriyor.

Gürcü Mehmet Necip Paşa tarafından 1827’de yaptırılan Necip Paşa Kütüphanesi, yörenin en önemli kültür mirasları arasında yer alıyor. Paşa, sarayda bulunmanın avantajıyla çok sayıda değerli kitaba sahip olması ve bunları kütüphaneye bağışlamasıyla tanınıyor. Ayrıca buranın uzun zaman ayakta kalması için bir vakfiye kurduğu da biliniyor. Şimdilerde Necippaşa Vakfı’na ait özel olarak bakıma alınan 671 cilt kitap, Türkçe ve yabancı toplamda 9 bin civarında basılı kaynak ziyaretçilerle buluşmaya devam ediyor.
5. Ali Baba Tekkesi (KONUM için TIKLAYINIZ)

Tekke, tepedeki konumuyla en gözde dinlenme alanlarından.

Geçmişten günümüze gelen Ali Baba Tekkesi, Anadolu’daki Ahilik geleneğinin devamını yansıtan en eski yerlerden biri. Şimdilerde burası, Anadolu’nun sayılı Bektaşi dergahlarından biri olma özelliğini taşıyor. Evliya Çelebi’nin kendisinden Ahi Babası olarak bahsettiği Ali Baba’nın burada yaşadığı düşünülüyor. Bu yüzden tekke, içerisinde çeşitli Bektaşi babalarının mezarlarını da barındırıyor. Dergah, aynı zamanda konumu ve bakımlı arazisiyle bölgenin en gözde piknik alanlarından biri.

6. Tire Müzesi (KONUM için TIKLAYINIZ)


Müze, oldukça farklı eserlere ev sahipliği yapıyor.

Arkeoloji ve Etnografya müzesi olan Tire Müzesi, 1935’te Halil Yahşibey tarafından yaptırılıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Tire Darphanesi’nde basılan gümüş paralar, müzenin değerli eserleri arasında bulunuyor. Bunların özellikle nakışlı olanları dünyanın saygın koleksiyonlarında kendilerine yer buluyor. Taşınır kültür varlıkları iki salonda gösterilen yerde, arkeoloji bölümü de çok sayıda farklı esere sahip. Antik çağlardan kalma ürünler, el yazması Kur’an-ı Kerim’ler, tablolar, halılar ve özel kitabeler burada görülmeye değer eserler arasında bulunuyor.

7. Tahtakale Hamamı (KONUM için TIKLAYINIZ)

Hamamın önünde açılan dükkanlar, ziyaretçilerin beğenisini topluyor.

Halil Yahşi Bey tarafından yaptırılan Tahtakale Hamamı, Tire’nin en seçkin hamamlarının başında yer alıyor. Hamam, mimari özellikleri, estetik yapısı ve tuğla zenginliğiyle görenlerin beğenisini topluyor. Tire’de görülmeyen simetrik mimari özellikler göstermesi burayı daha da önemli hale getiriyor. Yangında zarar gören hamam, girdiği restorasyonun ardından bir bölümü mağaza ve Beledi dokuması tezgahı olmak üzere ziyaretçilere açılıyor.


8. Theos Mozolesi (KONUM için TIKLAYINIZ)

Anıt mezarın kime ait olduğu hala bilinmiyor.

Halkapınar Köyü’nde yer alan anıt mezar, günümüzde kime ait olduğu konusunda hala tartışma konusu olan yerlerden. MÖ 246’da Efes’te ölen Selevkos Devleti krallarından II. Theos adına yaptırıldığı düşünülen anıt mezarın çevresinde, arkaik çağdan kalma bir Tümülüs bulunuyor. Büyük bir kaide üzerine kurulan Theos Mozolesi, çatısındaki dekoratif grifonlar ve taş vazo tasvirleriyle dikkat çekiyor. Lahdin üzerinde yarı uzanmış kişi figürünün ise, mezarın sahibini temsil ettiği düşünülüyor.

Tire, sahip olduğu tarihi ve kültürel yerleriyle oldukça dikkat çeken yerlerden biri. Özellikle kendine has lezzetleriyle öne çıkan bu şirin ilçe, yemyeşil doğasıyla gelenlere keyifli vakit geçirmeyi vaat ediyor. İzmir ve çevresinden gelenlerin yanı sıra farklı bölgelerden ziyaretçilerin de sevdikleri durak noktalarından olan yerde, hareketlilik pek azalmıyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seks hikayeleri porn izle